Miejsce objawień Matki Bożej w XIII w
ODNOWA KULTU
W dniu 19 października 1999 roku w 15 rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, podczas mszy św. sprawowanej przez ks. kanonika Ireneusza Plucińskiego, następuje poświęcenie sztandaru związku zawodowego " Solidarność " ( sztandar ufundowany ze składek członków związku przy Hucie Szkła w Pobiedziskach i Komitetu Ziemi Pobiedziskiej ). Związkowcy obrali sobie za patronkę Matkę Bożą Łaskawą " Panią Pobiedzisk", umieszczając jej Najświętsze Oblicze na rewersie sztandaru. To środowisko, wdzięczne za 2000 lat chrześcijaństwa, jako votum Wielkiego Jubileuszu postanowiło odnowić obraz Matki Bożej Łaskawej. Na renowację cudownego obrazu przeprowadzono dwie zbiórki pieniężne przed kościołami w Pobiedziskach. Na odnowienie obrazu złożyła ofiarę Rodzina Licheńska, której animatorką jest p. Karolina Urbaniak i pielgrzymi częstochowscy z p. Gertrudą Bartlitz. Otrzymano także dotacje ze Starostwa Powiatu Poznańskiego-Ziemskiego oraz od Rady Miasta i Gminy Pobiedziska. Renowację obrazu przeprowadził mgr Ryszard Gulczyński pod nadzorem ks. kanonika Mariana Lewandowskiego, dyr. Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Przed obrazem umieszczonym w ołtarzu bocznym kościoła Farnego p.w. św. Michała Archanioła ustawiono tablice z wiernie odpisanym tekstem polskim z wizyty Prymasa Polski ks. arcybiskupa Jana Łaskiego. W dniu 14 sierpnia, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w święto Maksymiliana Marii Kolbego, odnowiony obraz poświęcił ks. kan. Ireneusz Pluciński, dziekan pobiedziski. W uroczystości brali udział duchowni związani z Pobiedziskami: ks. prałat Bronisław Michalski, który wygłosił piękne kazanie o wielowiekowym kulcie Matki Bożej w Pobiedziskach, a także ks. Stanisław Zywert, o. Sylwin Wojdanowicz, ks. Andrzej Szyndler i księża wikariusze. We Mszy św. brały udział liczne delegacje i przedstawiciele administracji samorządowej.
Z inicjatywy Stanisława Krygiera, który był autorem projektu plastycznego kapliczki, liczni czciciele kultu maryjnego wsparli budowę kapliczki w miejscu Objawień Matki Bożej własną pracą, ofiarami pieniężnymi i materialnymi. Pracami organizacyjnymi związanymi z budową kierował Krzysztof Krygier. Umieszczony w kapliczce wizerunek Matki Bożej, będący kopią obrazu Matki Bożej Łaskawej, przeniósł na blachę miedzianą Mariusz Wegner. Państwo Kończal wyrazili zgodę, aby na ich ziemi została postawiona kapliczka. W wybudowaniu kapliczki zaangażowanych było wielu parafian i czcicieli Maryi, spośród których wymienić należy : Andrzeja Dutkiewicza, Mariannę Krygier, Jakuba Krygiera, Ryszarda Krysztofika (Gniezno), Aleksandrę Maciejewską, Ryszarda Mikusińskiego, Henryka i Przemysława Misia, Krystynę Nowak, Józefa Nowaka ( Środa Wlkp ), Pawła i Michała Piotrowiczów, Ryszarda i Michała Stachowiaków, Michała i Krzysztofa Stojanowskich, Jana Szulca, Jana Świderskiego, Janusza Wachowiaka, Józefa Wodzińskiego i Przemysława Wieczorka. W dniu 14 sierpnia 2000 roku ks. kan. Ireneusz Pluciński, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła, poświęcił kapliczkę przy ul. Poznańskiej w obecności zgromadzonych księży, pocztów sztandarowych, feretronów, przy udziale i pomocy miejscowej Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej. W uroczystości tej uczestniczyło wielu czcicieli Matki Bożej, którzy przeszli procesyjnie z kościoła Farnego do kapliczki.
Fragmenty artykułu Marcina Makohońskiego opublikowanego w Przewodniku Katolickim, w Dodatku Archidiecezji Gnieźnieńskiej: 28/04.
Koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk.
"Nałożenie koron zobowiązuje"
Matka Boża objawiła się na przestrzeni naszych dziejów w wielu miejscach. Z pewnością nie wszystkie są prawdziwe, ale też i nie wszystkie były fałszywe. Jeżeli w jakimś miejscu prośby Matki Bożej były spełnione - modlitwa i pokuta - i nie szukano sensacji, zaspokojenia ciekawości lub nawet pieniężnych interesów - to takie miejsce było i jest miejscem łask. Ile łask płynie z miejsc Maryjnych, ile pociech, mogą powiedzieć tylko Ci, którzy owych łask doświadczyli. Mieszkańcy Pobiedzisk (i okolic-s.k.), którzy stojąc przed problemem masowych zwolnień z własnego zakładu pracy, zawierzyli "Pani Pobiedzisk" i w dniu 2 lipca 2004 r. przybyli przed cudowne oblicze z wotami pełnymi wdzięczności oraz słowami na ustach: "Maryja pomogła!"
Ojciec Święty Paweł VI powiedział; "odnowa życia religijnego, odnowa społeczeństwa będą zależały od pomocy Matki Bożej, Matki Kościoła, pokornej i chwalebnej Królowej". Macierzyńska miłość Maryi obejmuje bowiem cały świat. Obejmuje Kościół i jego dzieci. Maryja stoi wiernie przy swoich dzieciach, nie tylko w: La Salette, Lourdes czy Fatimie, ale także w miejscach, gdzie jej kult jest może mniejszy, ale również żarliwy. (...)
Dwa lata wcześniej pracownicy Huty Szkła w Pobiedziskach stanęli przed faktem zwolnień z własnego zakładu pracy. Podczas uroczystej Mszy św. Zawierzyli wówczas swój los Pani Pobiedzisk i gorliwie modlili się z nadzieją , że nie zostaną bez środków do życia. Matka Boża wysłuchała ich próśb znalazł się inwestor, a tym samym uratowano miejsca pracy. - Aby podziękować Matce Bożej, postanowiliśmy ufundować na Jej cudowne skronie i skronie Dzieciątka Jezus korony, które upamietnią i potwierdzą czas łask otrzymanych od Boga za Jej wstawiennictwem - mówi Stanisław Krygier, jeden z tych, którzy wówczas zawierzyli swój los Maryi.
Drugiego lipca 2004 r. podczas uroczystej Mszy św. Na Rynku w Pobiedziskach ks. Abp Henryk Muszyński dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk. - Ten czcigodny obraz pobiedziskiej Pani przeżywa dzisiaj przepiękny rozkwit, odnowiony nie tylko jako ikona, ale odnowiony również jako kult i cześć Matki Najświętszej w chrześcijańskich sercach - powiedział w homilii arcybiskup gnieźnieński. - Niech ta szczególna uroczystość pozostanie symbolem i znakiem dla potomnych tej pięknej inicjatywy społecznej. Nałożenie koron nie jest wyłącznie obrzędem, piękną ceremonią, ale jest przede wszystkim wielkim zobowiązaniem. Życie zawodowe i społeczne wymaga bowiem bardzo wyraźnego odniesienia do zasad etycznych i moralnych. Bo bez tego odniesienia zamienia się ono w walkę o własne ineresy, grozi destabilizacją życia społecznego, a nawet chaosem w życiu publicznym, czego dzisiaj niejednokrotnie jesteśmy świadkami.
Po uroczystej Mszy św. Ks. Abp Henryk Muszyński, wraz z przybyłymi do Pobiedzisk pielgrzymami oraz licznie zgromadzonymi mieszkańcami miasta udał się z procesją do miejsca objawień. Na zakończenie uroczystości wspólnie odmówiono modlitwę różańcową w intencji chorych, której przewodniczył ks. Ryszard Mikołajczak - duszpasterz poznańskiego Hospicjum i odśpiewano Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył o. Jan Maciejowski z klasztoru OO. Franciszkanów w Gnieźnie. Uroczystość zakończyło czuwanie modlitewne prowadzone przez pielgrzymkową grupę zieloną przy obrazie Pani Pobiedzisk.
Bogumiła Konstancja Załęska
Przesłanie do Matki Boskiej
Łaskawej – Pani Pobiedzisk
Bogurodzico, święta
Pobiedziska Panienko
Pozwól przed Tobą
Duszom naszym klęknąć,
Przedstawić prośby
O wybaczenie
I o to żeby ludzkie sumienie
Odzyskało swoje znaczenie
By się ukorzyli
Ci, którzy je zagłuszają
I znieśli bariery,
Które dla Boga, Honoru
I Ojczyzny ustają
Bo zawsze kiedy Ojczyzna
Była w potrzebie
To jej godni synowie tutaj
Zwracali się do Ciebie
I choć Pobiedziska
To ojczyzna mała
Tyś na swoją przystań
Właśnie je, wybrała
Więc za Janem Pawłem
Do ciebie wołamy
„abyśmy sami nie podcinali
Korzeni, z których wyrastamy”.
Przypomnieć należy
Źródła łaski Twojej, które
Swój początek wzięły
Już w czasach gdy
Przyniosły sławę
Kazimierzowi Odnowicielowi
Zwycięstwem nad Masławem
Tenże Kazimier za pomoc
Mu okazaną przez siły niebieskie
Ustanowił, że siedziba
Matki Bożej Łaskawej
Jest miastem królewskim.
I na pamiątkę chwały
Nad pokonanym
Gród ten był odtąd
„Pobiedziska” zwanym.
A tyś się Matko Boża
Wiele razy objawiła
Na krzewie głogowym
Przy ‘trakcie poznańskim”
Gdzie ongiś świątynia
Twych objawień
Postawiona została.
Przybywali do Ciebie
Wielkopolscy Piastowie
Jakoż i inni książęta
Obcy i królowie.
I chociaż w lipcu 1331
Twoje miasto Zakon Krzyżacki
Doszczętnie zrujnowali,
To Kazimierz Wielki
Wnet je odbudował.
Tyś za narodem polskim
U Boga wciąż orędowała
I dla Jagiełły
Pod Grunwaldem
Zwycięstwo uzyskała.
Za co król Władysław
Tak Tobie dziękował,
Że i drugi raz po już
Po bitwie
Pieszo do Ciebie pielgrzymował.
I chociaż na przestrzeni wieków
Wielokrotnie płonęły kościoły
W których figura i obraz Twój
Matko Boża Niepokalana przebywał
To one z tych kataklizmów
Niemalże całe ię ostawały.
Więc dotąd wizerunki Maryi
Wielkimi łaskami wsławione
Szczególnie w dniu Jej
Nawiedzeń 2 lipca,
Każdego roku uroczyście
Są czczone.
Przy czym kult Matki Bożej Łaskawej
Panią Pobiedzisk zwanej
Wciąż przez Wielkopolan
Jest pielęgnowany.
Zaś pielgrzymki przybywając stale
Do Jej kapliczki i do Fary
Wznoszą wciąż swe prośby
I znoszą ofiary.
A Pani Pobiedzisk
Łaskawa przez wieki całe
Matka Boska
Wciąż spogląda na nich
Z macierzyńską troską.
Więc teraz my współcześni
Za swym Papieżem
Do ciebie Pani wołamy
Byśmy sami nie podcinali
Korzeni, z których wyrastamy.
I prosimy byś nawet
Jeżeli część naszych próśb
Się nie ziści, zachowała
Nas od pychy, pogardy
I od nienawiści.
Tomik „Cisza” Wolsztyn 2008, s. 31 – 35.