top of page
dla taty

MATKA BOŻA ŁASKAWA

PANI POBIEDZISK

BRACTWO MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ PANI POBIEDZISK

Widok na Pobiedziska z 1810 r. - akwarela Muzeum Narodowe w Wiedniu (kościół objawień)
STRONA POŚWIĘCONA KULTOWI MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ PANI POBIEDZISK

" Miejsce tego kościoła nazywa się Objawieniem Najświętszej Maryi Panny Matki Jezusa Chrystusa, że ktokolwiek z prawowiernych będąc jaką tylko złożony chorobą, a z nabożeństwem ij z dobrą wiarą do Nieij chętnie ofjiaruie się, a przyżecze to miejsce nawiedzić, za pomocą Pana Boga y Teijże Matki Jego Najświętszej uzdrowion zostanie" ( tłumaczenie z 1770 r. ).

IMG_8696.JPG
IMG_4917(1).JPG

PIELGRZYMKA  2019

Dwa dni naszej pielgrzymki minęły szybko, ale dzisiaj przyszedł czas na refleksję i uporządkowanie myśli i wrażeń z pobytu w sanktuariach na Warmii.
W Jabłonowie sanktuarium Błogosławionej Marii Karłowskiej już oczekiwała na nas siostra Monika. Ona nas wprowadziła w charyzmat Sióstr Pasterek i ich założycielki. Przed Sanktuarium Matki Bożej Pokoju i miejscu uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski. Dzisiaj w Stoczku Warmińskim gospodarzami są Księża Marianie. Ojciec Krzysztof był naszym przewodnikiem w sanktuarium. Mogliśmy uruchomić serce dzwonów, wysłuchać historii sanktuarium i obrazu Matki Bożej, oraz wysłuchać relacji o dramatycznych latach uwięzienia sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Po południu dotarliśmy do Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Siostry obsługujące Dom Pielgrzyma im. Jana Pawła II sprawnie ulokowały nas w pokojach, W Bazylice msza św. w której w koncelebrze był ks. Paweł i on sprawował eucharystię w intencji naszej pielgrzymki. Wieczorem Apel Maryjny z pięknymi rozważaniami księdza ze zgromadzenia Kanoników Loretańskich. Drugi dzień rozpoczęliśmy mszą św. po której w kaplicy w Domu pielgrzyma usłyszeliśmy historię objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i powstania sanktuarium. Po spotkaniu udaliśmy się do źródełka gdzie z ufnością w jej cudowne właściwości z racji że sama Maryja pobłogosławiła to źródełko. Wielu z nas zabrakło wodę ze źródełka dla swoich bliskich. Przy źródełku rozpoczyna się Droga Krzyżowa. Weszliśmy na nią wspólnie rozważając tekst nabożeństwa ułożonego przez św. Josemaria Escriva. Zakończyliśmy nasz pobyt w Gietrzwałdzie w miejscu gdzie Niepokalana Maryja objawiła się w 1877 roku na drzewie klonu.
Zakończyliśmy nasz pobyt na Warmii zwiedzanie zabytków w Olsztynie.

 

WYDARZENIA

15 rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk

„Niezwykła jest geneza dzisiejszej uroczystości. Czcigodny obraz Matki Bożej (…) przeżywa piękny rozkwit za naszych dni i to za przyczyną ludzi pracy o genezie solidarnościowej, jako szczególne wotum wdzięczności pracowników Huty Szkła w Pobiedziskach. Będziemy dziś przeżywać koronację tego właśnie obrazu (…).

To piękne dzieło doczekało się szczególnego błogosławieństwa Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiadomiony o tej cennej inicjatywie napisał <<Niech Matka Boża – Pani Pobiedzisk wyprasza dla wszystkich łaskę jak najlepszego przeżywania codzienności, by zawsze, w każdej sytuacji, było w niej miejsce dla Boga, bo tylko wtedy jest zasługą na życie wieczne>> (…).

Fragmenty homilii wygłoszonej z okazji koronacji przez ks. abp Henryka Muszyńskiego Prymasa Polski – Pobiedziska 2.07.2004 r.

W dniu 7 lipca o godz. 11.00 będzie sprawowana Msza Św. z okazji 15 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk w kościele pw. św. Michała Arch.  w Pobiedziskach przez abp Henryka Muszyńskiego Prymasa Seniora.

W programie uroczystości  będzie koncert „Eleni”, wystawa „Terra Mariae - Ziemia Maryi”, drugie wydanie książki „Pani Pobiedzisk” i projekcja filmu „Pobiedziska Fara”.

Honorowym Patronatem nad uroczystościami objęli:

Wojciech Polak Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski

Ireneusz Antkowiak Burmistrz Pobiedzisk. 

NABOŻEŃSTWO

Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Łaskawej jest odprawiane w kościele pw. Św. Michała Archanioła w każdą sobotę rano po mszy św. o godz. 7.00 sprawowanej przy ołtarzu bocznym z cudownym wizerunkiem Pani Pobiedzisk.

Modlitwa w miejscu Objawień

Codziennie o godzinie 20.00 w miejscu Objawień na drzewie głogowym przed kapliczką modlitwa w intencji Ojczyzny.

Relacja z Pobiedzisk i Różaniec Do Granic Nieba

https://www.youtube.com/watch?v=Udjg4hsC4u0

https://www.youtube.com/watch?v=90jyqyIJMy0

Koronacja Obrazu Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk 2 lipca 2004 roku przez abp Henryka Muszyńskiego Prymasa Polski

Inspiracją do powstania Bractwa stały się "Objawienia Matki Bożej na drzewie głogu" i czczony przez wiernych Obraz Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk pochodzący z Kościoła Objawień. (Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny wybudowany w miejscu objawień Matki Bożej na drzewie głogu w XIII w. istniał w okresie od XIII w. do XIX w. afiliowany do kościoła pw. św. Michała Archanioła w roku 1808).

Zapraszamy pielgrzymów i turystów do zwiedzania Pobiedzisk i okolic, tu można doznać głębokich przeżyć religijnych i obcować z historią.

bottom of page